BelarusAvrupaDünyaHaberlerRusya

Lukashenko, ABD ve Fransa’yı bölgede nükleer silah konuşlandırmamaları konusunda uyardı

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, “Batı, Rusya’yı yaptırımlarla üçüncü dünya savaşına doğru itiyor” diye belirtti.

Belarus Anayasası’nda yapılan revizyonlara ilişkin olarak bugün düzenlenen referandumda oyunu kullanan Lukaşenko, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Belarus lideri, “Moskova’nın sunduğu tüm teklifleri Ukraynalı yetkililere ilettik. Önce kabul ettiler, sonra reddettiklerini söylediler” dedi. Lukaşenko, “Batı, Rusya’yı yaptırımlarla Üçüncü Dünya Savaşı’na doğru itiyor” diye belirtti. Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara da değinen Lukaşenko, “Savaştan daha kötü olan yaptırımlar var. Bu, Rusya’yı Üçüncü Dünya Savaşı’na itiyor. Burada başımızın belaya girmemesi için kendimizi tutmalıyız. Zira nükleer savaş her şeyin sonu olur” diye konuştu.

Belarus cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı konuşmada Fransız liderin konuyu nükleer silahları konuşlandırma bağlamında referandumdan açtığına dikkat çekerek, “Ona nükleer silahları konuşlandırmak gerekirse bu anayasaya göre konuşlandırabiliriz, buna kimse karışamaz, dedim. Bunu hangi koşullarda yapacağımı zaten söylemiştim, eğer ABD, Fransa bizim sınırlarımızın yakınına nükleer silah konuşlandırırlarsa ben de Putin’e daha önce teslim ettiğim silahları geri vermesi için başvuracağım demiştim” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.