AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Lüksemburg: İran, barışçı hedefleri için uranyum zenginleştirebilir

Lüksemburg Dışişleri Bakanı, ülkesinin İran’la ekonomik işbirliğinde bulunmak istediğini belirtip “İran, barışçı hedefleri için uranyum zenginleştirme hakkına sahip” dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı “Jean Asselborn” İran ziyaretinin arifesinde Alman “Tageblatt” gazetesine verdiği röportajda, İran’a yapacağı ziyaretle ilgili olarak “Lüksemburg’a yapılan davetin sebebi %90 bu ülkenin BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi Olmayan Üyesi olmasından kaynaklanıyor. Bu da, ziyaretimizin resmi bir ziyaretten daha fazla değer taşımasına yol açıyor” dedi.

Asselborn ayrıca “Biz (bu gezi programında) sadece Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı ve Parlamento Temsilcileriyle görüşmeyeceğiz. Bir de, çok eski bir tarih ve kültürüyle ünlü olan İsfahan kentini de ziyaret edeceğiz. İsfahan, İran’da araştırmalar için çok önemli bir kent. Biz aynı zamanda Ayetullah Humeyni’nin 25. anma törenine katılmak için davet edildik” şeklinde konuştu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn açıklamalarının devamında İran’ın nükleer programına değinerek “Bu gezi benim Dışişleri Bakanı sıfatıyla İran’a yapacağım ilk ziyaret olacak. Tahran, barışçı hedefler için uranyum zenginleştirme hakkına sahiptir. İran aynı zamanda ekonomi alanında yüksek bir kapasiteye sahip. Buna göre bu doğrultuda kapıların açılması lazım. Ama tabi şartlar hazırlanmadan ve uluslararası yaptırımlar ortadan kaldırılmadan böyle bir şey mümkün değil. Ve Lüksemburg bu konuda olumlu bir rol oynıyabilir” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.