FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Lula Da Silva’nın İran Ziyareti – Fotoğraf Galerisi

Dünya Müslümanlarının Rehberi İmam Seyyid Ali Hamaney “Bugün dünyaya hakim olan haksız ve zalimce ilişkileri değiştirmek sadece bağımsız ülkelerin birbirlerine yaklaşmaları ve rollerini oynamalarıyla mümkün olur” dedi.

Dünya Müslümanlarının Rehberi İmam Ali Hamaney bugün Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnasio Lula da Silva ve yanında bulunan heyeti kabulünde yaptığı konuşmada Brezilya hükümetinin dünya meseleleriyle ilgili bağımsız ve ilerici tavırlar takınmasına değinerek “Günümüz dünyasındaki haksızlığa dayalı ilişkiler ancak bağımsız ülkelerin birbirleriyle işbirliği halinde olmaları ve bu işbirliğini geliştirmeleri sayesinde değişir” dedi ve bağımsız ülkelerin elele vererek sağlayacakları birlik ve bütünlüğün, dünyaya dirlik getireceğini vurguladı.

Dünya Müslümanlarının Rehberi İmam Ali Hamaney daha sonra “Buna göre İran İslam Cumhuriyeti Brezilya’yla ikili ve uluslararası konularda işbirliğinde bulunma konusunu memnuniyetle karşılıyor” ifadesini kullanırken ayrıca, son yıllardaki Brezilya’nın önceki Brezilya’yla çok farklı olduğunu belirterek “Brezilya, Latin Amerika ve uluslararası meselelerde etkin olan büyük bir ülke. Son yıllarda Brezilya hükümetinin takındığı tavırlar bağımsız ve ABD hükümetinin tavırlarına ters olmuştur” diye ilave etti.

Rehber İmam Ali Hamaney konuşmasının devamında “Bugün dünyaya hakim olan haksız ve zalimce ilişkileri değiştirmek sadece bağımsız ülkelerin birbirlerine yaklaşmaları ve rollerini oynamalarıyla mümkün olur” derken ayrıca “Hegemonyacı süper güçler dünya için dikey bir ilişki şeklini çizmişlerdir. Bu dikeyin başında tek süper güç duruyor. İşte bu ilişki şeklinin değişmesi lazım ve değişmesi de mümkün” vurgulamasında bulundu.

Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva da bu ziyarette yaptığı konuşmada İran İslam Cumhuriyeti’nin tavırlarına değinerek, ülkesinin kendi bağımsızlıklarını savunmanın ve kalkınma ve ilerleme yolunda adım atmanın İran halkı ve hükümetinin hakkı olduğuna inandığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.