İranKuzey Amerika

Maas: İran ile yapıcı diyaloğa ihtiyacımız var

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Münih’te İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinde, Yemen ve Suriye’de siyasi çözümlere ulaşmak için İran’la yapıcı diyaloğa ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Görüşme ile ilgili twitter hesabında bu görüşme hakkında bir not düşen Dışişleri Bakanı Maas, İran İslam Cumhuriyeti Bercam nükleer anlaşmasına bağlı kaldığı müddetçe, Berlin yönetimi de bu uluslararası anlaşmaya bağlı kalacağını belirtti.

İran ve Almanya Dışişleri Bakanları Cumartesi günü Münih güvenlik konferansının kulisinde bir görüşme gerçekleştirdiler.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas ve İranlı mevkidaşı Zarif görüşmede ikili ilişkileri, Bercam nükleer anlaşmasını, Avrupa’nın İran ile ticaret için kurduğu yeni mali kanalı, başta Yemen, Suriye ve Afganistan krizleri olmak üzere bölgesel krizleri ve uluslararası meseleleri görüştü.

İran İslam Cumhuriyeti bölgenin etkili devleti olarak her daim bölgede yaşanan krizlerin siyasi yollardan çözümlenmesi için çaba harcıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın Bercam nükleer anlaşmasına desteğini vurgulaması, ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence’in Münih güvenlik konferansında yaptığı konuşmadan bir kaç saat sonra gündeme geldi. Pence konuşmasında Avrupalı müttefiklerinden Bercam nükleer anlaşmasından çekilmelerini istedi, ancak bu talep Avrupalı liderler tarafından reddedildi.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ilan ederek İran’a nükleer yaptırımları da yeniden uyguladı. Trump’ın bu hareketi uluslararası camianın tepkisi ile karşılaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.