AvrupaHaberler

Macaristan Başbakanı, Ruhani ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, büyük güçlerin ülkelerin iç işlerine yersiz müdahalelerinin terörizme sebebiyet veren etkenlerden biri olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Tahran’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Görüşmede, uluslararası ilişkilerde en temel konulardan birinin milletlerin haklarına saygı göstermek ve hak
eşitliği olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, bölge gelişmelerine işaretle,bugün terörizmin dünyada şiddet ve radikalizmin en büyük göstergesi olduğunu, terörizmin herkes için küresel bir sorun olduğuna inandıklarını vurguladı.

Ruhani, teröristler tarafından bir ülkenin petrolünün yağmalanıp, başka bir ülke tarafından alınması veya sınırlarını teröristlerin geçişi için açık tutmasının terörizme destekten başka bir anlamı olmadığını ifade etti.
Ruhani, “eğer herkes, terörizme karşı uygum içinde mücadele ederse, teröristlerle mücadelede başarılı olacağız” ifadesini kullandı, ardından İran ve Macaristan’ın terörizmle mücadelede işbirliği yapabileceğini kaydetti.

Görüşmede Macaristan Başbakanı Orban da, İran ve Macaristan arasında bilim ve araştırma alanında işbirliği fırsatı sağlandığına dikkat çekerek, Büdapeşt’in bu bağlamda İran’la işbirliğine hazır olduğunu kaydetti.

Bölgesel ve uluslararası gelişmelere de değinen Orban, İran gibi etkin bölge ülkeleriyle işbirliği ve hemfikirlikle bölgesel sorunların çözümü için daha Batı’da ortak bir yaklaşım sağlanmadığını esefle dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2023 (8) içerik yüklenmiştir.