HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Macaristan Dışişleri Bakanı, yaptırımlara rağmen İran’la ekonomik ilişkilerin mümkün olduğunu söyledi

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı, Batı’nın yaptırımlarına rağmen ülkesinin İran ile ekonomik ilişkiler sürdürdüğünü ve ikili ticari ve finansal ilişkileri sürdürmeyi zorlaştırdığını söyledi.

“İran’a yönelik yaptırımların oldukça geniş çerçevesi, iki ülke arasında etkili bir ekonomik ve ticari işbirliği kurmayı gerçekten zorlaştırıyor. Ancak meydan okumak imkansız anlamına gelmez, “dedi Peter Szijjarto IRNA haber ajansına verdiği röportajda.

Macar üst düzey diplomat, üst düzey bir heyetin başkanı olarak bu hafta başlarında Tahran’ı ziyaret etti. İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi ve tarım ve gıda endüstrilerinde bir ticaret anlaşması imzaladı. Szijjarto ayrıca ilaç, gıda, sağlık ve su yönetimi endüstrileri de dahil olmak üzere yaptırımlardan etkilenmeyen sektörleri tartışmak üzere Tahran’daki bir Macar-İran iş forumuna katıldı.

Mali işlem sınırlamaları nedeniyle İran’la çalışmanın zorlukları sorulduğunda bakan, iki ülkenin hala çok sayıda alanda işbirliği yapabileceğini söyledi.

“Yaptırımlardan etkilenmeyen sektörler var ve ticareti tamamen serbest ve yasal. Yaptırım uygulanmayan bölgelerdeki ticaretin finansal yaptırımlardan etkilendiğini düşünmüyorum.

Ticaretimizi uluslararası hukuka göre yürütmenin bir yolunu bulmamız gerekiyor. Ulusal bankamız deneyimli profesyoneller tarafından yönlendiriliyor ve onlardan bu konuyu incelemelerini istiyoruz” dedi ve Macaristan’ın iki ülke arasındaki bağları daha da geliştirmek için İranlı öğrencilere burs verdiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.