AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasının çıkma kararının hata olduğunu söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasının çıkma kararının hata olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yeniden ambargo uygulama kararından sonra Fransa, İranlı şirketlerin menfaatlerini koruyacaklarını açıkladı. Anlaşmada imzası bulunan Fransa’dan, Avrupalı şirketlere destek açıklaması geldi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’da faaliyet gösteren Avrupalı şirketlerin menfaatlerinin korunacağı bildirildi.

Açıklamada, “Amerikan yönetimi, Amerikan yaptırımlarının kademeli olarak 90 ya da 180 günlük bir geçiş dönemiyle, yeniden uygulamaya konulmasının öngörüldüğünü açıkladı. Şirketlerimizle teması sürdürerek onların çıkarlarını korumak ve savunmak için ve anlaşmanın teşvik edici etkilerini korumak için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerine yer verildi.

Amerika’nın ambargoları yeniden uygulama kararından sonra İran ile ticaret yapan birçok şirket endişeye kapılmıştı.
Bu arada Macron, bir Alman televizyonuna açıklamasında, “Amerikan başkanının aldığı karardan dolayı üzgünüm. Bunun hata olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden biz, Avrupalılar, 2015 anlaşmasının içinde kalmaya karar verdik” dedi.

Macron ayrıca dolaylı olarak Amerika’nın Avrupa adına karar veremeyeceğini söyledi.
Daha önce Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Theresa May, yaptıkları ortak açıklamada, ABD’yi, İran nükleer anlaşmasının diğer ülkeler tarafından uygulanmasına engel olacak eylemlerinden kaçınmaya çağırmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.