AvrupaHaberler

Macron: ABD’ye karşı mücadele edeceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’nın siyasetlerinin olmadığını ve Amerika’nın girişimlerine karşı da mücadele edeceklerini söyledi.

Sputnik ajansına göre, Macron, dün Brüksel’de AB zirve oturumunun sonunda yaptığı konuşmada, AB liderlerinin Amerika’nın girişimlerine karşı mücadele için Dünya Ticaret Örgütü kanalı üzerinden gerekli çalışmaları yürüteceklerini söyledi.

Macron, AB liderlerinin Brüksel’de ticari dosyayı ele aldıklarını ve Avrupa’nın Amerika’nın AB aleyhindeki her türlü girişimine karşı mücadele etme kararı aldıklarını söyledi.

AB liderleri dün Brüksel’de ayrıca göçmenlerle ilgili bir dizi konuyu da ele aldılar.

Brüksel’de göç gündemi ile toplanan AB devlet liderleri zirvesinden Türkiye’nin uzun zamandır beklediği haber çıktı. Sığınmacı göçmenler için Türkiye’ye taahhüt edilen toplam 6 milyar Euro’luk yardım paketinin ikinci 3 milyarlık kısmı zirvede onaylandı.

Ne var ki, ilk 3 milyarlık kısmında olduğu gibi bu para da Türkiye’ye hemen tek seferde verilmeyecek ve ilgili projeler çerçevesinde peyder pey verilecek. Fonlar, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanacak.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liderleri yaklaşık 10 saatlik görüşmenin ardından göç krizinin yönetimi konusunda anlaşmaya vardı.

Ortak sonuç bildirisi İtalya’nın imza engeline takılan iki günlük zirvede devlet liderleri ‘gönüllülük esası’ üzerinde uzlaştı. Buna göre AB ülkelerinden isteyenler gelen göçmenler için ülkelerinde merkezler açacak ve bu merkezler üye ülkelerce gönüllü olarak kurulacak.

Göçmen krizinin çözümüne ilişkin güvenceler talep etmiş olan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte son olarak İtalya’nın ülkede göçmen merkezleri açıp açmamaya daha sonra karar vereceğini açıkladı.

Conte’nin ardından açıklama yapan Alman Şansolyesi Angela Merkel ise göç konusunda uzlaşmaya varılan metnin ‘pozitif’ olduğunu ancak konu üzerinde ayrışmalar olmaya devam ettiğini belirtti:

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.