AvrupaHaberler

Macron: Avrupa’nın amacı Bercam’ı korumaktır

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Paris’te buluştuğu Büyükelçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Fransa ve başta Almanya ve Britanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin amacı İran ile imzalanan Bercam nükleer anlaşmasını korumak olduğunu belirtti.

Amerika yönetiminin başta İran ile imzalanan nükleer anlaşma olmak üzere çeşitli uluslararası konulara karşı tek yanlı politikalarını eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Paris yönetimi bu anlaşmayı desteklediğini vurguladı.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmadan çekildiğini ve nükleer yaptırımları yeniden dayatacağını açıkladı. Ancak Trump’ın bu kararı uluslararası toplum ve Amerika’nın siyaset çevrelerinin tepkisi ile karşılandı.

Bercam nükleer anlaşmasına taraf olan Fransa, Britanya, Almanya, Rusya ve Çin ise uluslararası bir anlaşma olan Bercam’ı desteklediklerini ilan ettiler. Bu bağlamda AB troykası da anlaşmayı korumak ve ABD yaptırımlarına karşı İran’ın bu anlaşmadan menfaatlerini temin etmek üzere bir destek paketi hazırlayacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.