AvrupaDünyaHaberler

Macron: İran’ın füze programına karşı kesin tavır sergilenmeli

Fransa cumhurbaşkanı dün BAE’de yaptığı açıklamada, İan İslam cumhuriyetinin füze programı ve bölgesel çalışmalarına karşı kesin tavır sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Fransa ve ABD, İran füze programının BMGK 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu iddia ederken, AB dış siyaset sorumlusu sözcüsü Nabila Massrali İran füze denemelerinin Bercam nükleer anlaşmasının ihlali olmadığını belirtti.

FHA’nın bildirdiğine göre Emanuel Macron ayrıca Yemen’in Riyad’a füze saldırısı ardından İran ve Suudi Arabistan arasında artarak yaşanan gergin durumda İran’a karşı yeni bir cephenin açılmaması gerektiğini de belirtti.

Yemen halk komiteleri ve ordusu cumartesi akşam Suudi Arabistan’ın cinayetlerine karşılık olarak bu ülke üretimi olan bir füzeyi Riyad’da bulunan Kral Halid havalimanına fırlattı. Suudi Arabistan veliahdı Muhammed bin Salman söz konusu füzenin İran yapımı olduğu iddiasıyla, İran’ı Riyad’a karşı “savaş girişimi” ile suçluyor.

İran islam devrim muhafızlar ordusu genel komutanı tuğgeneral Muhamemd Ali Caferi, İran tarafından Yemen’e füze verildiğine dair iddiaların tamamen boş ve temelsiz olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.