İslami Davet

Macron Trump’ın Kudüs kararına karşı çıktı

11 Aralık 2017 12:42

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’in, Kudüs’ün İsrail için başkent olarak ilan edilmesine karşı olduğunu bildirdi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Netanyahu ile görüşen Macron, ABD başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu ve barış için çok tehlikeli bir adım sayıldığını bildirdi.

İşgal rejimi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını desteklemediğini ancak kınamanın da kendisine düşmediğini söyledi.

Donald Trump 6 Aralık tarihinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini açıklamış ve ABD dışişleri bakanlığından Amerikan elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını istemişti.

Ancak Trump’ın bu kararı gerek işgal altındaki Filistin toprakları olsun, gerek dünya ülkeleri olsun sert muhalefet ve tepki toplamıştır.

Netanyahu da bu görüşmede İran karşıtı açıklamalarını sürdürerek, bu ülkenin İran’ın Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve Gazze’de varlığını sürdürerek siyonist İsrail rejimimin yok olmasını istediğini bildirdi.

Macron Trump’ın Kudüs kararına karşı çıktı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık