AvrupaHaberler

Macron’un Hariri ifşaatı Suudileri kızdırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’daki esaretten kurtardığına dair sözleri Suudi yetkilileri öfkelendirdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin geçen yıl Suudi Arabistan tarafından esir alındığına dair ilk resmi doğrulama Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. ”Beni dinlemeselerdi Lübnan’da savaş çıkardı” diyen Macron’a Riyad tepki gösterdi.

BFM TV’ye röportaj veren Fransa Cumhurbaşkanı, ”Geçen yıl dış politikanız herhangi bir başarı elde etti mi” sorusu üzerine sinirlenince eteğindeki taşları döktü.

Kasım ayında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın (MbS) Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi Riyad’a çağırıp televizyona çıkarttığı ve zorla istifa açıklaması yaptırıp haftalarca ülkede tuttuğu döneme atıf yapan Macron, kendisinin krize müdahale ettiğini hatırlattı.

”O zaman Fransa’yı dinlemeselerdi muhtemelen şu sıra Lübnan’da savaş yaşanıyor olacaktı. Bunu Fransız diplomasisi, bizim eylemlerimiz önledi” diyen Macron, ani şekilde Riyad’a gidip MbS’yi ikna ettiğini, Hariri’yi Paris’e davet ederek krizin sona ermesinin yolunu açtığını dile getirdi.

Bugüne dek bir esir alınmanın sözkonusu olduğunun hem Riyad hem Hariri tarafından yalanlanmasına karşın, Fransa Cumhurbaşkanı, ”Size hatırlatırım, bir başbakan haftalarca Suudi Arabistan’da alıkonuldu” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Macron’un Saad Hariri’nin bu ülkede tutuklanmasıyla ilgili sözlerinin yanlış olduğunu ve Riyad’in her daim tüm imkanlarıyla Lübnan’ın güvenliği ve istikrarını savunduğu ileri sürdü.

Hariri, kasımdaki krizden sonra Riyad’ı ilk kez şubat ayında ziyaret etti. Ardından Macron nisanda Lübnan’la ilgili bir konferans vesilesiyle MbS ile Hariri’yi akşam yemeğinde ağırladı.

6 Mayıs’ta düzenlenen Lübnan seçimlerini ise işgal rejimi İsrail ile Suudi Arabistan’ın can düşmanı bellediği Hizbullah’la müttefikleri kazandı. Fakat hükümeti kurmakla yine Hariri görevlendirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.