AfrikaHaberler

Madagaskar’da petrol yatakları umut vaad ediyor

Madagaskar’da tespit edilen petrol yatakları, ülkenin “siyah inci” üreticisi olma umudunu filizlendirdi.

Maden ve Petrol Bakanı Joeli Valerien Lalaharisaina,hükümet yetkililerin başkent Antananarivo’da 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Madagaskar Maden ve Petrol Uluslararası Zirvesi sayesinde yabancı şirketleri ülkeye yatırım yapma konusunda ikna etme fırsatı bulacağını vurguladı.

Lalaharisaina, petrol rezervlerinin ekonominin tekrar canlanmasına katkı sağlayacağını ve Madagaskarlıların hayat şartlarını düzelteceğini dile getirdi.

Ulusal Hidrokarbür İletişim Merkezi yetkililerinden Ravanty Ginette, ülkede petrol ihtiyacının her yıl yaklaşık 850 bin metreküpe ulaştığını belirterek henüz petrol üreticisi olmayan Madagaskar’ın bu ihtiyacının büyük bir kısmını Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden ithal ettiğine dikkati çekti.

Uluslararası Para Fonu’nun verilerine göre, 2014’te 11,2 milyar dolarlık gayri safi milli hasılası ile en fakir ülkeler arasında 5’inci sırada yer alan Madagaskar, 1972 ila 2009 yılları arasında geçirdiği siyasi krizlerin ardından yatırım sektörüyle kalkınmayı amaçlıyor.

Afrika Kalkınma Bankası, 2014’te Madagaskar’da büyüme oranının (yüzde 3) düşük olduğuna işaret ederek yönetim, iş ortamı, endüstri, tarım ve turizm dahil birçok dalda yapılacak reformlar sayesinde 2015 ve 2016’da yükselebileceğini aktardı.

Öte yandan, Maden ve Petrol Bakanlığına bağlı Ulusal Maden ve Stratejik Endüstri Ofisi (OMNIS), karada 17 denizde ise 6 petrol çıkarma merkezinin 16 şirkete verildiğini, denizde 260 ve karada 40 petrol çıkarma merkezinin ise henüz hiçbir şirkete verilmediğini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.