HaberlerDünyaisveçLatin AmerikaVenezuela

Maduro’dan Kur’an yakma eylemlerine tepki: Başka bir ülkede İncil’i yaksalar ne hissederdik?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupalı liderlerin ve bazı medya kuruluşlarının İsveç ve Danimarka’daki Kur’an yakma olaylarına yanıt vermemesini kınadı.

Al Mayadeen kanalında yayımlanan “With Maduro and More” programında konuşan Venezuela lideri Nicolas Maduro, Avrupa’da ‘kutsal kitapların yakılmasına göz yumanların sessizlikleri nedeniyle dolaylı olarak müdahil olduklarını söyledi ve “Kur’an-ı Kerim’in yakıldığını gördüklerinde dünyanın dört bir yanındaki Müslüman halkların hoşnutsuzluğunu kalbimin derinliklerinde hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Medyayı da konuya yer vermediği için de eleştiren Maduro, Müslümanlara yönelik nefret suçlarını ve Avrupa’da Kur’an yakan ‘aşırı sağcı ve ırkçı çevrelerin’ faaliyetlerini ‘şiddetle kınadığını’ sözlerine ekledi.

Maduro, “Kendime bir Hristiyan olarak soruyorum, biz Hristiyanlar başka bir ülkede İncil’i yaksalar ne hissederdik? Biri bunu yaparsa büyük bir üzüntü duyarız ve bu büyük bir hakaret olur” dedi.

Son aylarda Danimarka ve İsveç’te birkaç Kur’an yakma gösterisi düzenlendi. Çoğu Müslüman ülke gösterileri kınadı ve bazıları İsveç ve Danimarka büyükelçilerini protesto mektupları yayımlamaya çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.