FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahir Salah: Oslo Filistin Evini Zayıflatan Siyasi Bir Hataydı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın dışarıdaki Başkanı Mahir Salah, Hamas hareketinin 25 yılını dolduran Oslo Anlaşması’nı reddettiğini bir kez daha hatırlatarak, hareketin ulusal birlik ve direniş tercihlerine bağlı olduğunu söyledi.

Oslo Anlaması’nın yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Salah “yerleşkelerin durmayan inşaatları, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi çalışmaları, kahraman Gazze halkına karşı uygulanan ambargonun sürdürülmesi, Yahudi Devleti kanununun çıkarılması ve Amerika’nın tamamen işgalciden yana tavır takınması yüzünden Filistin davası oldukça zor ve karmaşık bir süreçten geçiyor” dedi.

Filistin davasının bu duruma gelmesinin sebebinin kesinlikle Oslo’daki siyasi hata olduğunun altını çizen Salah, bu anlaşmanın Filistin evinin içini zayıflattığını ve Filistin halkının sabit hakkı üzerinde anlamsız görüşme ve pazarlıklara kapı araladığını ifade etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)’ye çağrıda bulunan Hamas lideri Salah, işgal rejimini tanımaktan vazgeçmesini, Filistin içini tehdit eden güvenlik koordinasyonuna son vermesini, 2005, 2011 Kahire Anlaşmasıyla 2017 Beyrut uzlaşısını esas alarak ulusal birliği sağlama konusunda ciddi adımlar atmasını istedi.

Başa dön tuşu
Kapalı