FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahkumiyet süresi sona eren Filistinli esir Hedil Ebu Turki serbest bırakıldı

İşgal güçleri 18 yaşındaki Filistinli kadın esir Hedil Talal İsa Ebu Turki’yi bir yıllık mahkumiyet süresini tamamlamasının ardından bugün (4 Temmuz Perşembe) alıkoydukları Hasharon Cezaevi’nden serbest bıraktı.

“Ahrar” Esir Araştırmaları ve İnsan Hakları Merkezi, Filistinli kadın esir Hedil Talal Ebu Turki’nin el-Halil kenti sakinlerinden ve işgal zindanlarında yatan en küçük kadın esir olduğunu söyledi.

Hedil Ebu Turki’nin bir yıl önce El-Halil’de işgal güçlerinin İbrahim El-Halil Camii yakınlarında kurdukları askeri kontrol noktasında gözaltına alındığını bildiren Ahrar Merkezi, Filistinli kadın esirin işgal askeri öldürme girişiminde bulunmakla suçlandığını ifade etti.

Ahrar Merkezi, Hedil Ebu Turki’nin 2009 yılında da gözaltına alınıp 30 gün zindanda tutulduğunu, Filistinli kadın esirin gözaltına alınması ve mahkum edilmesi nedeniyle eğitimine devam edemediği için psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Esir Hedil Talal İsa Ebu Turki’nin serbest bırakılmasıyla işgal zindanlarında 14 Filistinli kadın esir kaldığı ve birçoğu evli ve çocuk sahibi olan kadın esirlerin ağır zindan koşullarında yaşadıkları kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.