FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmud Abbas yönetiminin sorgulamalar esnasında korkunç işkenceler yaptığı ifşa edildi

Mahmud Abbas yönetiminin organize ettiği Koruyucu Güvenlik Birimleri’nin sadece siyasi amaçlı tutuklama kampanyaları gerçekleştirmekle kalmadığını aynı zamanda sorgulama amacıyla polis merkezlerine çağrılanlara siyonist işgalcilerin yaptığı gibi korkunç bir şekilde işkenceler yaptıklarını ortaya koyuyor. Bu uygulama ise Abbas yönetiminin sadece siyasi amaçlı tutuklamalarda değil sorgulama ve işkence konusunda da işgalin aynısı olduğunu gözler önüne seriyor.

Vahşi işkencenin korkunç uygulamalarından birine de geçtiğimiz günlerde Tubas’tan tutuklanan iki Hamas mensubu maruz kaldı.

Batı Yaka bölgesinin kuzeyinde bulunan Tubas’tan Koruyucu Güvenlik teşkilatının polis merkezine götürülen bu iki kişinin kolları arkadan bağlanarak tavana asıldı ve bu şekilde saatlerce bekletildiler. Bu sırada aynı zamanda şiddetli bir şekilde dövüldüler.

Bir süre önce serbest bırakılan bu iki kişinin bizzat kendilerinin verdiği bilgiye göre iki gün süreyle bağlı tutulmaları suretiyle uyumaları engellendi. Bodrumda örtüsüz bir şekilde bekletilirken kolları ve bacakları işkence izlerinin kalmaması için kumaş yahut plastikle bağlanıyordu.

Sorgulamada bazen ellerinden ve ayaklarından şiddetle acı verecek şekilde sandalyeye tersten bağlıyorlardı. Bunun dışında da muhtelif vahşi işkence metotlarına başvurdukları oluyordu.

Başta HRW olmak üzere muhtelif insan hakları kuruluşları Özerk Yönetim güvenlik organlarının tutuklulara yaptığı işkencelere dair daha önce çeşitli raporlar hazırlamış ve bu işkencelere son verilmesi, işkence yapan güvenlik görevlileri hakkında da soruşturma başlatılması için birçok kez çağrılarda bulunmuştu. Fakat şu ana kadar hiçbir olumlu gelişme gerçekleşmiş değil.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.