AfrikaHaberler

Mahmud Abbas zirvede HAMAS’a saldırdı

Başkanlık süresi sona eren Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Libya’nın Sirte kentinde dün (27 Mart Cumartesi) çalışmalarına başlayan Arap Zirvesi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada Hamas’a saldırdı.

Abbas, Arap liderleri önünde yaptığı konuşmada, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ı seçimleri oy çokluğuyla kazanmasına rağmen darbecilikle suçladı ve Filistin’deki bölünmeden Hamas’ın sorumlu olduğunu öne sürdü.

Abbas’ın Arap liderleri Hamas’a karşı kışkırtmak için yaptığı bu konuşmanın, Hamas’ın Arap Zirvesi’ne gönderdiği mesajda, Arap ülkelerini Filistin’deki bölünmüşlük halinin sona ermesi ve ulusal uzlaşının sağlanması için Mısır’ın çabalarına destek olmalarını istemesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Hamas Hareketi, Filistin’deki mevcut bölünmüşlük halinin en büyük sorumlusunun dış müdahaleler ve seçim sonuçlarının bir türlü kabullenilememesi olduğuna işaret ederek, dış güçlerin ulusal uzlaşıyı önlemek için engeller çıkarmaya ve bir takım siyasi şartlar öne sürmeye devam ettiğini bildirdi.

“Bölünmüşlük halinin son bulması ve uzlaşının sağlanması bizim olmazsa olmaz gördüğümüz seçeneğimizdir” diyen Hamas, Mısır’ın çağrısına olumlu cevap vererek Kahire’de altı tur süren diyalog görüşmelerine katıldıklarını ve uzlaşıyla ilgili çeşitli konularda anlaşma sağlandığını hatırlattı.

Mısır’ın uzlaşı için sunduğu tasarının üzerinde anlaşma sağlanan tasarıdan farklı olduğunu kaydeden Hamas, uzlaşının kalıcı olabilmesi için son tasarıyla ilgili çekincelerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.