AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Mahmud Ahmedinejad Afganistan’ın sorunlarına çözüm önerileri sundu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 5. Afganistan Ekonomisine Destek Zirvesi’nin açılış konuşmasında, Afganistan’ın sorunlarına çözüm önerileri sundu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Doktor Mahmud Ahmedinejad, Tacikistan’daki 5. Afganistan Ekonomisine Destek Zirvesi açılış konuşmasında; Afgan halkına iki düzeyde planlamalar ve uygulamalar yapılarak yardım edilebileceğini belirtti; ve ilk düzeydeki yardımların, daha önceki oturumlarda onaylanan, mali, kredi, teknik, mühendislik, tedavi edici (ilaç) ve eğitim alanlarındaki yardımlar olduğunu ve ikinci düzeyde ise yapılan bu girişimlerin sürdürülmesinin ve geliştirilmesinin bu ülkedeki güvenlik ve nizamın tesis edilmesiyle ve gelişmesinde faydalı ve gerekli olduğunu vurguladı.

Afganistan’ın sorunlarının çözümünde öneriler sunan Ahmedinejad, öncelikle, başta Amerika olmak üzere Nato üyesi devletlerin, halkların aleyhine olan politikalarını değiştirmesini önerdi ve bu değişikliğin öncelikle bu devletlerin lehine olacağını zira milletlerin haklarına saygılı olmanın, halklara zorbalık yapmaktan ve tahkir etmekten daha iyi olduğunu söyledi.

Ahmedinejad “Bugün herkes biliyor ki; imparatorluklar dönemi sona ermiştir ve ilahi geleneklere binaen, tarihten ders almayanlar cezalandırılacaktır.” dedi.

Ahmedinejad’ın, Afganistan’ın sorunlarının çözümü için ikinci öneri olarak, Afganistan’daki yabancı güçlerin mümkün olan en kısa zamanda, hiç bir sınırlama ve tahdit yaratmadan, halkın iradesi ve isteği doğrultusunda ülkenin milli hakimiyeti için Afganistan’dan çıkmaları olduğunu belirterek, böylelikle terörizm ve uyuşturucu madde kaçakçılığının da çok hızlı biçimde kesinlikle oratadan kalkacağını söyledi.

Afganistan’da Nato güçlerinin askeri maliyetinin %25’inin veya bu ülkelerin yıllık askeri bütçelerinin % 5’ini 10 yıl süreyle Afganistan devletine yardım olarak vermelerini de üçüncü öneri olarak sunan Ahmedinejad, bu yardımlar sağlandığı taktirde Afgan milleti tarafından ülkenin hızla yeniden yapılandırılmasına şahit olunacağını ve Nato üyesi ülkelerin de bu yardım yöntemini askeri güçlerinin Afganistan’da bulunmasına tercih edeceklerini belirtti.

Afganistan’a yardım açısından dördüncü öneri olarak; artık dünyanın, bütün milletlerin haklarının saygın olarak kabul edildiği ve de devletler ve milletler arası ilişkilerin adalet ve sevgi payeleri üzerine kurulduğu yeni bir düzene ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, bu yeni düzenin sadece bütün iyi niyetlere sahip devletlerin ve millletlerin huzuren katılımlarıyla gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.