FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmud Ez Zahar: Direniş genişleyecek

Üst düzey Hamas lideri Mahmud Zahar, Filistin halkının, Amerikan yönetiminin kendi elçiliğini Telaviv’den Kudüs’e aktarmasına cevabının işgal altındaki Filistin topraklarında direnişin güçlenmesi ve daha da yayılmasıyla vereceklerini bildirdi.

İRİB haber ajansının bugün verdiği habere göre HAMAS liderlerinden Zahar, ABD başkanı Trump’ın Amerikan elçiliğini Telaviv’den Kudüs’e aktarma kararına temasla, Filistin halkının bu girişime cevabının, Ürdün nehri bata yakası, doğu ve batı Kudüs de dahil kıyam ve direnişi tüm Filistin topraklarına yayması olacağını bildirdi.

Üst düzey Hamas lideri Mahmud Zahar, Gazze halkının Mısır’ın Sina çölüne aktarılması yönünde gizli bir planın olduğunu bildirerek, hiç bir Filistinhlinin kendi bölgelerinden başka bir yere aktarılmayacağını bildirdi.

Öte yandan İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Amerika’nın Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen planı yakında açıklayacağını duyurmasının bir değer ifade etmediğini söyledi.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri sosyal paylaşım sitesi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Filistin halkı bu planı reddediyor. Dolayasıyla onun geçmesine asla izin vermeyecektir” dedi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki daimi temsilcisi Nikki Haley, Amerika’nın “Yüzyılın Anlaşması” olarak tanımladığı Ortadoğu barış planını yakında İsraillilerle Filistinlilere sunmasının beklendiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.