FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmud Ez-Zehhar: Taviz içeren çözüm önerilerini kabul etmeyeceğiz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Mahmud Ez-Zehhar, Filistin halkının sabitelerine ve ulusal haklarına bağlı olduklarını ifade ederek, taviz çağrılarına karşı uyarıda bulundu.

Ez-Zehhar, Gazze İslam Üniversitesi Kız Öğrencileri Konseyi’nin düzenlediği En-Nekbe’nin 65. yıldönümü etkinliklerinin bugün (6 Mayıs Pazartesi) yapılan açılış töreninde konuştu.

Arap Birliği barış girişiminin içerdiği tavizler konusunda uyarılarda bulunan Ez-Zehhar, çıtanın mülteciler konusunda adil bir çözümden kabul edilebilir bir çözüme indirildiğini söyledi.

Kabul edilebilir çözüm önerisini ortaya atanların sınırları belli olmayan bir devletten bahsettiklerine dikkat çeken Ez-Zehhar, işgal rejimini memnun etmek için 1967 sınırlarını dahi anmadıklarını, barış adına taviz vererek topraklardan vazgeçmek istediklerini ifade etti.

En-Nekbe’nin yıldönümünün İslami olmayan projeler için hezimeti temsil ettiğini ve ümmetin haklarının tümüyle kayboluşunun yıldönümü olduğunu kaydeden Ez-Zehhar, Filistinlilerin tekrar tekrar göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek Suriye ve Lübnan’da yaşayan Filistinli mültecilere işaret etti.

Taviz içeren tüm çözüm önerilerini reddettiklerini vurgulayan Ez-Zehhar, “1948’de işgal edilen topraklar bizim topraklarımız. Kendi topraklarımızı yine kendi topraklarımızla değişmeyeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.