FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmud ez-Zehhar: Tony Blair’in Londra’ya davetini kabul etmedik

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Mahmud Ez-Zehhar, Hamas’ın Ortadoğu Dörtlüsü eski temsilcisi Tony Blair’in Londra’ya davetini reddettiğini belirterek, Filistin Yönetimi’nin maddi ve şahsi nedenlerle Gazze’ye liman açılmasını reddettiğini söyledi.

Mahmud Ez-Zehhar, dün akşam (24 Ağustos Pazartesi) El-Aksa televizyonunda katıldığı programda, Hamas’ın işgal güçleriyle savaşlarında ortaya koyduğu direniş ve gücün uluslararası çevreleri hareketle iletişim kurmaya mecbur bıraktığını ifade etti.

Filistin Yönetimi’nin ve Fetih Hareketi’nin Gazze Şeridi’ne abluka uyguladığını ve yeniden imarı engellediğini bildiren Ez-Zehhar, ateşkes anlaşmasının kalıcı olabilmesi için ablukanın tamamen kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da Hamas liderlerine ve üyelerine yönelik baskılarına işaret eden Ez-Zehhar, Batı Yaka’nın direnişteki rolünü yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

“Direniş projesi kazandı, işgalcilerle müzakere projesi kaybetti” diyen Ez-Zehhar, Fetih Hareketi’nin kaybettiğini itiraf etmediğini ve kendisi gibi Hamas’ın da kaybedeceği propagandası yaptığını söyledi.

Ez-Zehhar, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün işgale karşı savaşmak yerine işgalcilerle işbirliği yaptığını ve üyelerinin değiştirilmesinin sadece bir oyun olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.