FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbas sonrası dönem Filistin’de tartışmalara neden oluyor

Filistin yönetiminin 83 yaşındaki lideri Mahmud Abbas’ın sağlık sorunları nedeniyle görevine devam edemeyerek istifa etmesi veya vefatı halinde, mevcut bölünmüşlük ve ulusal uzlaşıda yaşanan sorunlar da göz önüne alınırsa Filistin’in anayasal ve hukuki açıdan bir krizin içine sürüklenebileceği belirtiliyor.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın sağlık sorunları yaşadığı şeklindeki haberler İsrail medyasında sıkça yer bulsa da Abbas’a yakın çevreler söz konusu iddiaları her defasında kesin bir dille yalanlıyor.

Filistinli uzmanlar, “Abbas’ın sağlık sorunları nedeniyle görevine devam edemeyerek istifa etmesi veya vefatı halinde Filistin Devlet Başkanlığı makamına gelecek ismin belirlenmesi konusunda mevcut yasal gerekçelere dayanılarak birden çok kişinin Başkan olma ihtimali bulunduğunu, bunun da ülkede yeni bir kriz anlamına geldiğini” ifade etti.

Batı Şeria’daki Birzeit Üniversitesi Uluslararası Hukuk Profesörü Hanna İsa, “Filistin yönetimi ve FKÖ’nün gölgesindeki mevcut yönetim sisteminin biraz karmaşık olduğunu” söyledi.

İsa, “Devlet Başkanlığı koltuğunun boşalması durumunda Filistin yasaları, yeni bir başkan seçilene kadar Yasama Meclisi Başkanı’nın Devlet Başkanlığına; FKÖ İcra Komitesi Genel Sekreteri’nin de yeni başkan seçilene dek FKÖ Başkanlığına getirilmesini emrediyor.”dedi.

2005 yılından bu yana Devlet Başkanlığı ve FKÖ Başkanlığı görevlerini yürüten Abbas’ın ilerleyen yaşı, Yasama Meclisi Başkanlığındaki ismin Hamas’tan Aziz Duveyk, FKÖ Genel Sekreterliğinde ise Saib Ureykat’ın bulunduğu düşünüldüğünde Filistin’in gelecekte liderini belirleme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayabileceği görülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.