FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbas: Tel aviv ile müzakere meselesi belli olacak

Filistin özerk teşkilat başkanı Mahmut Abbas, Siyonist İsrail ile müzakere kaderi bir kaç güne kadar belli olacağını belirtti.

Abbas Siyonist İsrail ile varılacak her türlü mutabakatın kesinlikle Filistin milleti arasında referanduma sunulacağını kaydetti. Abbas, Tel aviv ile müzakerelerin bağımsız Filistin devletinin kurulması ile sonuçlanması gerektiğini, bu devlette sınır meselesi, güvenlik ve diğer konuların belirlenen bir takvim çerçevesinde ele alınması gerektiğini kaydetti.

Abbas bir kez daha 1967 yılından sonra inşa edilen tüm yerleşkelerin illegal olduğunu belirterek Filistinli mültecilerin geri dönüşü de Arap barış planı çerçevesinde ele alınacağını ve her türlü güvenlik çözüm yolu da Siyonistlerin işgal ettikleri Filistin’den çekilmelerine bağlı olduğunu belirtti.

Alternatif vatan planını reddeden Abbas, Filistin milleti tek bir millet olduğunu ve Filistin topraklarının federatif bir şekilde yönetilmesini kabul etmeyeceğini ifade etti.

Siyonist İsrail ile Filistin arasında müzakereler Ekim 2010’de Tel aviv’in Siyonist yerleşke inşaatını durdurmayı reddetmesi yüzünden askıya alınmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.