FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbas Yönetimi Ebu Dis Beldesine Giren Yerleşimciyi İşgal Güçlerine Teslim Etti

Kudüs kentinin doğusundaki Ebu Dis beldesinde dün akşam (2 Şubat Cuma) Filistinli gençler ve işgal güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 22 Filistinli yaralandı.

Çatışmaların bir Yahudi yerleşimcinin aracının yakılmasının ve beldeden çıkmasına izin verilmemesinin ardından patlak verdiği belirtildi.

Filistin Kızılay Derneği, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Ebu Dis’teki çatışmalarda iki Filistinlinin gerçek mermiyle ve 6 Filistinlinin de plastik mermiyle yaralandığını açıkladı. 

Bildiride, 14 kişinin de işgal askerlerinin attığı göz yaşartıcı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği ifade edildi.

İşgal güçlerinin dün akşam Ebu Dis beldesinde kaybolan Yahudi yerleşimciyi aramak için beldeye baskın düzenlediği ve yerleşimciyi bir süre sonra Filistin polisinden teslim aldığı kaydedildi.

Yerel kaynaklar, Filistinli gençlerin Yahudi yerleşimciyi fark edip aracını yaktıklarını, yerleşimciyi darp ettiklerini, daha sonra Filistin polisinin yerleşimciyi koruma altına aldığını bildirdi.

Darp sonucu yaralanan yerleşimciyi kurtarmak üzere beldeye baskın düzenleyen işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında çatışmaların yaşandığı, Filistin polisinden yerleşimciyi teslim alan işgal güçlerinin daha sonra beldeden ayrıldığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.