FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbas Yönetimi Güçleri Batı Yaka’da Yapılan Gösteriye Sert Müdahale Etti

Filistin’de faaliyet gösteren Hizbuttahrir Cemaatinin hilafetin kaldırılışının 97. yıldönümü münasebetiyle Batı Yaka’nın El-Halil ve Cenin şehirlerinde düzenlediği gösteriye sert müdahale eden Filistin Yönetimi güçleri onlarca kişiyi yaraladı ve bazılarını da tutukladı.

Filistin tv muhabirine bilgi veren yerel kaynaklar, Filistin Yönetimi güçlerinden yüzlercesinin El-Halil’in orta kesiminde bulunan El-Hüseyin Camii’nden çıkıp yürüyüşe geçen göstericilerin İbni Rüşd Meydanı’na gitmesini engellemek için etten duvar ördüklerini, bütün engellemelere rağmen göstericilerin İbni Rüşd Meydanı’na ulaşmaları üzerine de Filistinli güçlerin saldırısına uğradıklarını, yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bombaların atılması üzerine onlarcasının etkilenip boğulma tehlikesi geçirdiğini ifade ettiler.

Oysa Hizbuttahrir dün gösteri ve yürüyüş için izin almıştı. Filistin Yönetimi genel huzur ve asayişi bozmamak kaydıyla bu cemaate izin vermişti.

Cemaatin Hilafetin kaldırılmasının yıldönümünde Batı Yaka’da yaptığı etkinlikler kapsamında Cenin’de yaptığı gösteri ve yürüyüş de Filistin güçlerinin sert müdahalesiyle dağıtıldı.

Cenin’deki Büyük Cami önünde başlayan yürüyüşü kuşatan Filistin Yönetimi güçleri, cematin üyelerine saldırarak kısa sürede faaliyetlerini sonlandırmaya zorladılar.

Hizbuttahrir’den Bahir Salah yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi güçlerinin işlediği cinayetlerin halkın öfke ve kinini artırdığını belirterek, bu baskılar neticesinde yoldan geçen insanların bile onları lanetlediklerini ve beddua ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.