FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbasa Bağlı Polis Çeteleri Biri Gazeteci Dört Kişiyi Gözaltına Aldı

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’nın kuzeyinde ve orta kesiminde biri gazeteci dört Filistinliyi gözaltına almakla suçladı.

Hamas Hareketi, bugün (28 Mayıs Salı) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Batı Yaka güvenlik birimlerinin Nablus ve Ramallah’ta biri üniversite öğrencisi, diğeri sivil toplum aktivisti, üçüncüsü grafiker ve dördüncüsü gazeteci dört Filistinliyi gözaltına aldığını söyledi. Güvenlik birimlerinin bir karikatüristi de çalıştığı iş yerine baskın düzenledikten sonra ifade vermeye çağırdığı bildirildi.

Hamas Hareketi, Koruyucu Güvenlik biriminin Nablus kentinde “New Media” isimli reklam şirketine baskın düzenlediğini ve grafiker Yasin Abbadi ile gazeteci Halid Sebaine’yi gözaltına aldığını söyledi.

Koruyucu Güvenlik biriminin Ramallah’ta 29 yaşındaki Alâ Gaferi isimli eski esiri ve aktivisti gözaltına aldığı ve yine eski esirlerden Birzeit Üniversitesi öğrencisi Abdulaziz Buvatine’yi bir süre gözaltında tuttuktan sonra serbest bıraktığı ifade edildi.

Bu arada, İslami Hareket Öğrenci Grubu, Batı Yaka güvenlik birimlerinin ihlallerini ve öğrencilerin siyasi görüşleri nedeniyle gözaltına alınmasını ve ifade vermeye çağrılmasını kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.