FilistinHaberlerOrtadoğu

Mahmut Abbasa Yönetimine Bağlı Güçler 9 Filistinliyi Tutukladı

12 Ekim’de Kahire’de varılan uzlaşı anlaşmasına rağmen Filistin halkına karşı olumsuz tavrını sürdürmeye devam eden Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler hiçbir hukuki dayanak olmadan 9 kişiyi siyasi görüşleri nedeniyle tutuklarken, onlarcasını da zindanda tutuyor.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın yayınladığı basın açıklamasında, Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik güçlerinin Cenin’de iki gün önce Zekat Komisyonu müdürü Ahmed Selatine ve yardımcısı İbrahim Cebr’i çalıştıkları Zekat Komisyonu binasında gözaltına aldıkları, Salim askeri kontrol barikatında özgürlüğe kavuşan Fazi’ Savafita’yı karşılamaya giden eski esir Rami Şeride’yi de gözaltına aldıkları ifade edildi.

Koruyucu Güvenlik zindanlarında haksız ve hukuksuz yere tutulan siyasi tutuklu Meysere Affane’nin, 23 gündür içerde tutulmasını protesto etmek için açlık grevine başladığı belirtildi.

Selfit’te ise yine Koruyucu Güvenlik güçleri Hamdallah Mer’i’yi iş yerine yaptıkları baskından sonra tutuklarken, Filistin Yönetimi istihbaratı da Hamza İbrahim adındaki genci iş yerinden aldı.

Beytlahim’de de baskınlar yapan Koruyucu Güvenlik güçleri daha önce de defalarca tutuklanan Enver Ahmed el-Fakih ile Nur Eş-Şeyh adındaki gençleri tutukladılar.

El-Halil’de ise istihbarat güçleri eski esirlerden Ramazan El-Kadı ile İzzeddin El-Hur’u Surif beldesine yaptıkları baskında tutukladılar.

El-Halil’de 155 gün önce istihbarat güçleri tarafından tutuklanan eski esir Şadi En-Nemura ise mahkemenin ayrı ayrı dört tahliye kararına rağmen halen cezaevinde tutuluyor.

Kapalı