AvrupaHaberler

Makedonya’da seçimler 2016’ya ertelendi

AB Komiseri Johannes Hahn, Makedonya’daki liderlerin bir ay süren siyasi krize çözüm bulmak için gittiği Makedonya’dan anlaşma çıktı.

Siyasi liderler arasinda anlasma, bu sabaha karşı sağlandı. AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn baskanliginda biraraya gelen liderler nihai anlaşmaya vardı.

Reuters’dan alınan bilgilere göre anlaşma maddeleri arasında; Ülkenin 24 Nisan’da erken seçime gitmesi bulunuyor. Seçimlerde hile olduğunu söyleyerek 2014 yılından beri boykot ederek meclise gelmeyen Zoran Zaev liderliğindeki muhalefetteki sosyal demokratların Eylül ayında meclise geri dönmesine karar verildi. 24 Nisan 2016 tarihinde yapılması planlanan seçimden 100 gün önce yeni başbakan seçilmesi ve 15 Eylül’e kadar dinlemelerle ilgilenecek kamu savcısı dört partinin uzlasmaşıyla belirlenmesine karar verildi.

Anlaşmadaki bir diğer önemli madde, Ekim ayında ana muhalefetin belirleyeceği iki isim İçişleri ve Çalışma Bakanlığına getirilecek. Tarım, Maliye ve Kamu Yönetimi bakanlıklarına ise veto hakkına sahip muhalif bakan vekilleri atanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.