AfrikaAvrupa

Makedonya’nın isminin değiştirilmesine halk protestosu

Makedonya halkından bin kişilik bir grub, Makedonya’nın isminin değiştirilmesini protesto amacıyla gösteri düzenlediler.

Associated press’in verdiği habere göre Makedonya halkından binlercesi hükümetin ekonomik siyasetlerini ve Makedonya’nın adının değiştirilmesi yönünde Yunanistan hükümeti ile varılan anlaşmayı protesto etmek amacıyla gösteri düzenlediler.

Eylemciler, hükümetin vardığı isim değiştirme anlaşmasının bir facia olduğunu ve bu anlaşma sonucu ülke halkının kültür, dil ve kimliğinin yok edileceğini bildirdiler.

Göstericiler hükümeti hıyanet etmekle suçladılar.

Birçok devlet, Makedonya’yı anayasal adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” ismiyle tanırken Yunanistan, kendi sınırları içinde “Makedonya” isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den beri güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle AB ve NATO’ya üye olamıyor.

Makedonya’nın uluslararası tanınırlığı, ülkenin BM Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edildiği 1993 yılının nisan ayında kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya (FYROM)” adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.