AfrikaHaberler

Malavi’de müslüman görme özürlülere özel ilk okul açıldı

Müslüman görme özürlülere özel ilk İslami okul onların eğitim düzeylerinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Güney Afrika’nın Malavi ülkesinde açıldı.

‘On Islam’ haber merkezinin aktardığına göre, ‘El-Nur’ İslami okul kurucularından birisi olan İbrahim Emin bu okulun artan ayrımcılıklara ve Müslümanların özel ihtiyaçlarına tepki verilmemesine cevaben özellikle çocuklar için başlatıldığını açıkladı.

Bu okul Balantir şehrinde kurulmuş ve 9-12 yaş arası görme özürlülere eğitim hizmeti sunulmaktadır.

İbrahim Emin ne yazık ki Malavi ailerinin yanlış ve düşük kültür seviyelerinin kendi görme özürlü çocuklarından utanmalarına sebep olduğunu ve onları tahsil imkanından mahrum bıraktıklarını söyledi.

O, bu okulda İslami eğitimin görme özürlü öğrencilere verildiğini belirtti.

Emin, körler alfabesi ile Arapça eğitimin bu okulun sunduğu eğitim hizmetlerinden olduğunu ve öğrencilerin Kur’anı Kerim okumaya muktedir olduklarını ve geçmişte bu imkanın Malavi görme özürlüleri için mümkün olmadığını ifade etti.

İbrahim Emin Malavi’de görme özürlüler için İslami okul eksikliğinin onları Hıristiyan eğitim merkezlerine kayıt yaptırmaya mecbur ettiğini ve sonuç olarak bazılarının Hıristiyanlığı kabul ettiğini ve bu yüzden bazı ailelerin çocuklarının tahsillerine karşı çıktıklarını açıkladı.

O, bu nedenle bu İslami okulun kurulmasının görme özürlü Müslümanların eğitilmesi için yeni bir umut olduğunu söyledi.

Malavi’de İslam en çok taraftarı olan ikinci dindir. Malavi resmi istatistiklerine göre, 14 milyonluk ülke nüfusunun % 12’sini Müslümanlar oluşturmaktadır. Ama Malavi Müslüman Birliği Müslümanların ülke nüfusunun % 36’sını oluşturduğuna inanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.