HaberlerUzakdoğu

Malezya Halkı Yeni Başbakanını Seçmek İçin Yarın Sandık Başına Gidiyor

Malezya’da yarın yapılacak genel seçimde 15 milyon kişi, sandık başına gidecek. Seçmen 9 yıldır iktidar olan Necip ile 22 yıl başbakanlık yapmış olan Mahatir arasında tercih yapacak. Kamuoyu yoklamalarında iktidar ile muhalefet başabaş görünüyor.

Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip Malezya’da, yarın yapılacak 14. genel seçimler için 15 milyon kişi kayıt yaptırdı. Seçmenler, yarın kullanacakları oylarla ülkenin yeni başbakanını belirleyecek.

Seçim için ülke genelinde 9 bin oy kullanma merkezi kuruldu. Oy kullanma işlemi yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 17.00’ye kadar sürecek.

Seçmenler, 9 yıldır iktidarda bulunan Necip Rezak ile daha önce 22 yıl başbakanlık yapmış Mahatir Muhammed arasında tercih yapacak.

Ülkenin ikinci başbakanı Tun Abdul Rezak’ın oğlu olan ve 56 yıldır iktidarda bulunan Birleşik Malay Ulusal Partisinin (UMNO) liderliğini yapan Necip’in tekrar başbakan seçilip seçilmeyeceği kamuoyunu en çok meşgul eden konular arasında geliyor.

Son 3 yılda aralarında Başbakan Necip’in de bulunduğu önemli isimler hakkında ortaya atılan Malezya Kalkınma Fonuyla ile ilgili yolsuzluk iddialarının seçmenlerin tercihini etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.