AsyaHaberler

Malezya uçağını arama çalışmaları durduruldu

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu, yeri tespit edilen Malezya uçağını arama çalışmalarının kötü hava şartları nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

16 günlük arama sonrası dün uçağın Hint Okyanusu’nun güneyine düştüğünün açıklanması sonrası aramalar hızlanırken Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu’ndan yapılan açıklamadaysa (AMSA) şiddetli rüzgâr ve yağmurun arama ekiplerinin uçuşlarının güvenliğini tehdit ettiğini ifade etti. Yetkililer bu nedenden dolayı aramaların bir süre durdurulacağını kaydetti.

Avustralya Savunma Bakanı David Johnston ise açıklamasında enkaz bulunana kadar Malezya uçağı ile ilgili ortaya atılan her bilginin spekülasyondan ibaret olduğunu belirtti. Johnston, “Bizim için dönüm noktası okyanustan uçağın enkazıyla ilgili parça bulduğumuz an olacak. Bu gizemli bir durum ve biz pozitif yönde bir tespit yapana kadar her şey spekülasyondan ibarettir. Biz sadece yapabileceğimizin en iyisini yaparak bölgedeki aramalar ile ilgilenmeliyiz” dedi.

Malezya Havayolları CEO’su Ahmed Jauhari Yahya basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bu felaketin neden ve nasıl olduğunu bilmiyoruz. Kabul etmek zorunda kaldığımız gerçek dün yapılan duyuru ile yolcuların ailelerine söylendi” dedi.

Malezya Havayolları Başkanı Muhammed Nur Yusuf ise açıklamasında durumu, “benzeri görülmemiş” olarak tanımlayarak araştırmaların sürdüğünü ve yolcuların ailelerini desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan yolcuların yakınları ise Pekin’de yayınladıkları bir bildiri ile Malezya Hükümeti’ni gerçekleri gizleme ve bilgilendirmeyi geciktirmekle suçladı. Onlarca yolcu yakını Malezya konsolosluğu önüne gelerek Malezya Hükümeti’nden gerçekleri açıklamalarını istedi. Malezya gazeteleri ise yolcuların hayatlarını kaybetmelerinin açıklanmasının ardından gazetelerin ön sayfalarını siyah yaparak üzüntülerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.