AsyaHaberler

Malezya’da 56 yıllık iktidar değişmedi

Malezya’da 56 yıldır iktidarda bulunan Ulusal Cephe, 222 üyeli parlamentoda 133 sandalyeyi kazanarak yeniden iktidar oldu. Muhalefetteki Halkın İttifakı bloku ise 89 sandalye kazandı.

Malezya Seçim Komisyonu, iktidarda olan ve liderliğini Başbakan Necip Rezak’ın yaptığı Ulusal Cephe’nin seçimlerde 133 sandalyeyi garantilediğini açıkladı. Ulusal Cephe’nin bir önceki dönem parlamentoda 135 sandalyesi bulunuyordu.

Zafer konuşması yapan Başbakan Necip Rezak, tüm Malezyalıları Ulusal Cephe’nin zaferini tanımaya çağırdı. Rezak, “Tüm dünyaya Malezya’da olgun bir demokrasi olduğunu göstermek zorundayız” dedi.

“Irkçılığa ve yolsuzluğa hayır” sloganıyla seçimlere hazırlanan ve liderliğini Enver İbrahim’in üstlendiği muhalefetteki Halkın İttifakı bloku ise 89 sandalye kazandı.

Muhalifler, 56 yıldır iktidarda olan Ulusal Cephe’nin seçim hileleri yaptığını ileri sürdü. Muhalifler, iktidar partisinin göçmen Bangladeş, Filipin ve Endonezyalılara usulsüz oy kullandırdığını ileri sürdü. Hükümet ve seçim komisyonu, iddiaları reddetti.

Seçim sonuçlarını tanımadığını belirten Halkın İttifakı bloku lideri Enver İbrahim, halkı protesto gösterileri düzenlemeye çağırdı.

Malezya Seçim Komisyon’u kayıtlı 13 milyon seçmenden 10 milyonunun sandık başına gittiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.