İslami Davet

Malezya’dan Myanmar Krizi Uyarısı

22 Eylül 2017 14:37

Myanmar’da ordu ve radikal budistlerin Arakanlı müslümanlara yönelik sürdürdükleri cinayet ve soykırımının devam ettiğini bir dönemde Malezya dışişleri bakanı, bu cinayet ve olayların Güneydoğu Asya bölgesi ülkelerinin güvenlik ve istikrarı üzerinde çok olumsuz etkiler bırakacağı hususunda uyarıda bulundu.

BM Genel kurul oturumuna katılmak için New York’ta bulunan Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, Myanmar hükümetine, bu saldırı ve cinayetleri durdurması yönünde çağrıda bulunarak, Malezya’nın Arakanlı müslüman mültecilerin bu ülkeye yönelmeleri dolayısıyla çok ağır zarara uğradığını bildirdi.

Malezya, Myanmar ile birlikte Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations)’nin üyeleridirler. Bu örgütün tüzüğü ve içeriği uyarınca üye ülkeler birbirlerinin içişlerine müdahalede bulunma hakkına sahip değilller ama Myanmar’ın Arakan bölgesinde müslümanlara yönelik işlenen kanlı saldırı ve olaylar ve bu olayların geniş boyutlar kazanarak çevre ülkeleri de etkisi altına alması ardından ASEAN’ın üyeleri Malezya ve Endonezya bu meselenin artık Myanmar’ın bir iç meselesi olmaktan çıktığını ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations)nın bu olaya müdahale etmesinin zamanının geldiğini bildirmişlerdi. Ancak buna rağmen ASEAN, Arakan müslümanlarına yönelik Myanmar ordusu ve aşırı Budistler tarafından sürdürülen katliamın engellenmesi yönünde şimdiye kadar her hangi ciddi bir girişimde bulunamamaıştır. Bunun için de Malezya dışişleri bakanının BM Genel Kuruldaki itirazı yerinde bir itiraz olup bu bölgede yaşanan acı gerçekleri yansıtmaktadır. Zira bu meseleye gereken ilginin gösterilmemesi Myanmar krizinin sınırlı bir kriz olarak kalmaktan çıkması ve daha geniş bir boyut kazanmasına yol açabilir. Zira Arakanlı müslümanlardan on binlercesinin Myanmar’ın komşu ülkelerine sığınması bu ülkelerde gizli ve aleni bir çok sosyal, güvensizlik, sağlık, ekonomi ve tıbbi olumsuz etki bırakabilir. Bu bunların çözümü ise slogan ve sözle hallolunamaz.

Amerika’nın Minesota üniversitesi öğretim üyesi ve sosyoloji bölümü başkanı William O, Beeman Myanmar kriziyle ilgili bir açıklamasında, Myanmar askerlerinin müslümanlara karşı vahşi ve acımasız tutumunun kaygı verici olduğunu, Myanmar yönetiminin Arakan müslümanlarına yapılan uluslararası yardımlara bile engel olduğunu ve bunun ise insani bir faciaya yol açmakta olduğunu bildirdi.

Myanmar hükümetinin Arakanlı müslümanlara yönelik cinayeti ve onları ev ve barklarından ederek yurt dışına sürmesinin gizli boyutlarından bir başkası ise, terörist ve şiddet yanlısı güçlerin oluşması için gerekli alt yapıyı hazırlamasıdır. Zira artık Suriye ve Irak’ta giderek miadını doldurmakta olan ve ömrünün sonuna gelen IŞİD terör örgütü elemanları kendi varlıklarını sürdürebilmek için yeni uygun ve kargaşa içerikli ortamlar peşindedirler. Bunun içindir ki IŞİD, el-Kaide ve Pakistan Taleban terör örgütlerinin Arakan müslümanlarına destek verdiklerini ve bu halkı Myanmar ordusuna karşı savunmaya hazır olduklarını görüyoruz. Nitekim Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman’ın kaygısına yol açan asıl mesele de budur ve bu meselenin ileride ülkesi için ciddi güvenlik sorunlarına yol açabileceğini belirtmekte.

Her halükarda Myanmar hükümeti ve şiddet gruplarının Arakanlı müslümanlara yönelik zulüm ve cinayetleri hiç kuşkusuz çok geniş bölgesel olumsuz etki beraberinde getirecektir ve ASEAN üyesi ülkeler bu kriz ve zulüm karşısında ne kadar sessiz kalacak olsalar kendi geleceklerinde bir o kadar fazla sorunla karşı karşıya kalacaklar. Bunun için Malezya ve öteki bölge ülkeleri eğer gerçekten bölgenin vaziyetinden ve Arakanlı müslümanlara yönelik işlenen cinayetten kaygılıysalar Endonezya gibi, Myanmar’ın ASEAN’dan atılması gibi ciddi uyarılarda bulunmaları ve sadece sözle, açıklamayla yetinmemeleri gerekir.

Malezya’dan Myanmar Krizi Uyarısı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık