AfrikaHaberler

Mali yeni başkanını seçiyor

7 milyon seçmen bulunan Mali’de bugün biri kadın ve 4’ü eski başbakan 27 aday arasından yeni başkan seçilecek.

Mali’de 7 milyon seçmen, çatışmalar ve siyasi istikrarsızlıkla geçen uzun bir sürecin ardından yeni devlet başkanını belirlemek için bugün sandık başına gidiyor.

Ülke genelindeki 21 bin merkezde oy kullanma işlemleri başladı. Seçimde biri kadın ve 4’ü eski başbakan 27 aday yarışıyor. Seçimlerin üst düzey uluslararası gözetim altında yürütüleceği, güvenliğin BM Barış Güçleri tarafından sağlanacağı belirtildi.

Seçimde yüzde 50’nin üzerinde oy alan aday doğrudan devlet başkanı olacak. Herhangi bir adayın yeterli oya ulaşamaması halinde 11 Ağustos’ta en çok oyu alan iki aday arasında seçimlerin ikinci turuna gidilecek.

Öte yandan bazı gözlemciler, çatışmalar nedeniyle yüzbinlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve bu nedenle oy kullanamayacaklarını belirterek, başkanlık seçimi için acele edildiği görüşünü dile getiriyor.

Seçim sırasında şiddet olaylarının yaşanmasından da endişe ediliyor. Mali’nin kuzeyindeki silahlı gruplardan Tevhid ve Cihad Hareketi, “seçim merkezlerinin hedef alınacağı” tehdidinde bulunmuştu.

Mali’de geçen yıl mart ayında yapılan darbe ve yaşanan kaos ortamı ile kuzeydeki Kidal, Timbuktu ve Gao şehirlerinin silahlı grupların eline geçmesi üzerine Fransa, bu ülkeyi ocak ayında işgal etmişti. Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MLNA), Ensaruddin, Mağrib el-Kaidesi (AQMI), Batı Afrika Tevhid ve Cihad Hareketi (MOJWA) ve diğer silahlı grupları hedef alan Fransa ordusunun Mali’ye askeri müdahalesi sonucu, kuzeydeki kentlerin kontrolü Fransız güçlerine geçmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.