HaberlerIrakOrtadoğu

Maliki, son gösteriler hakkında açıklamada bulundu

Irak başbakanı, bölge istihbarat teşkilatı, Baas partisi kalıntıları ve de el-Kaide örgütünün ülkede silahlı kuvvetler ve göstericiler arasında çatışma çıkarmak yönündeki komplolarını ifşa etti.

El’alem haber kanalının internet sitesindeki habere göre Irak başbakanı Nuri Maliki yayınladığı bildiride bu komplo hakkında uyarıda bulunarak, güvenlik güçlerinden sabırlı olmalarını ve şiddete başvurmamalarını istedi.

Irak başbakanı ayrıca El-Anbar eyaleti ileri gelenlerinden, mevcut fitnenin yatıştırılması için müdahalede bulunmalarını isterken, şartlandırılmamış olan göstericilerden orduyu kışkırtmamalarını ve terörist grupları deşifre etmelerini istedi.

Maliki ayrıca kötü niyetli kişilerin, Iraklıların tüm umut ve arzularını fitne ateşinde yakmak istediklerini, etnikçilikten uzak kardeşçe birlik içinde yaşayan ıraklıları istikrar içinde yaşamaktan mahrum bırakmak niyetinde olduklarını belirtti.

Bilindiği üzere Irak güvenlik güçlerinin El-Anbar eyaletine bağlı Felluce kentinde yapılan gösterilere müdahalesi sonucu 10 kişi ölmüş onlarcası da yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.