HaberlerIrakOrtadoğu

Maliki, Talabani ve Barzani ile görüştü

Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan bölgesel yönetiminin aralarındaki sorunları çözebilmek için ortak bir komisyon kurma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Irak’ın kuzeyindeki Dukan kentinde Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya gelen Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, merkezi hükümetin bölgesel Kürt yönetimiyle yaşadığı sorunların çözümü için her iki tarafın temsilcilerinin yer alacağı ortak bir komite kurulması konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Nuri el-Maliki, görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek “görüşmede Irak’taki federal sistemin siyasi ve demokratik süreçlerinin korunması için ulusal birliğin güçlendirilmesi konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan bölgesel yönetimi arasındaki sorunların çözümü için ortak bir komite kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını belirten Başbakan Nuri el-Maliki, bu komitenin sorunların çözümü konusunda parlamento seçimlere kadar bir yol haritası hazırlayacağını söyledi.

Komitenin sorunlarla mücadeleye ilişkin stratejiler ve politikalar belirleyeceğini söyleyen Başbakan Nuri el-Maliki, iki taraf arsındaki sorunların çözülmesi konusundaki tek mercinin Irak anayasası olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.