HaberlerIrakOrtadoğu

Maliki ve Hekim birincilik için yarışıyor

Tüm terörist saldırılara ve Baasçılar lehinde yapılan propaganda ve yönlendirmelere rağmen yüzde 62 oranında katılımın olduğu Irak seçimlerinde Ulusal İttifakla Hukuk Devleti İttifakı başa baş gidiyor.

Irak’ta 7 Mart’ta yapılan parlamento seçimlerinde açıklanan ilk sonuçlar, Başbakan Maliki’nin Hukuk Devleti İttifakı ile Ammar el-Hekim liderliğindeki Ulusal İttifak’ın birincilik için yarıştığını gösteriyor.

Irak parlamento seçimlerinde şimdiye kadar sayılan oylar itibariyle Başbakan Nuri el-Maliki’nin Hukuk Devleti İttifakı ile Irak İslami Yüksek Konseyi öncülüğündeki Irak Ulusal İttifakı, seçim yarışını başa baş götürüyor.

Bağdat, Basra ve Necef’te Başbakan Maliki’nin Hukuk Devleti İttifakı’nın, diğer illerde ise Irak Ulusal İttifakı’nın önde gittiğini belirtildi.

Ulaşan haberlere göre ABD ve bölgedeki Arap devletleri tarafından desteklenen İyad Allavi liderliğindeki el-Irakiye İttifakı’nın ise yarışı üçüncü sırada götürüyor.

Bölgedeki Arap basınının yoğun propaganda desteği verdiği İyad Allavi liderliğindeki el-Irakiye İttifakı’nın açıklanan ilk sonuçların ardından seçim hilesini gündeme getirmeye başladığı bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.