HaberlerIrakKuzey AmerikaOrtadoğu

Maliki’den ABD’ye sert uyarı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Amerikalıların Irak’taki ulusal uzlaşma süreci konusundaki müdahalelerine tepki göstererek Irak’ın iç işlerine karışılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

El-Enbar iline ziyarette bulunan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Amerikalı yetkililerin iki gün önce yaptıkları “Irak’ta ulusal uzlaşma sağlanmazsa bu ülke konusundaki yükümlülüklerimizde değişikliğe gideriz” şeklindeki açıklamaya tepki göstererek “Kimsenin iç işlerimize karışmasına veya ulusal uzlaşma sürecimize nezaret etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Irak’taki ulusal uzlaşma süreci konusunda “arabulucu” misyonuyla Bağdat’a geldiğini belirten ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, daha önce benzeri görülmemiş bir üslupla Iraklı yetkililere ve Başbakan Nuri el-Maliki’ye uyarılarda bulunmuştu.

Joe Biden’ın Bağdat ziyaretine eşlik eden bir Amerikalı yetkili, Fransız haber ajansına verdiği demeçte “Irak’ta şiddet olayları yeniden başlarsa bu durum bizim Irak’taki misyonumuzun niteliğini değiştirebilir. Biden bu konuda çok açık konuştu” açıklamasında bulundu.

Joe Biden’ın uyarılarına tepki gösteren Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, “Biz hiçbir ülkeden Irak konusunda plan istemiyoruz” dedi ve tüm Iraklı politikacılardan direniş göstermesini istedi.

Sadr grubu ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ulusal uzlaşma sürecine katkıda bulunma bahanesiyle Baasçıları siyasi sürece katmak için Bağdat’a geldiğini belirtmiş ve Irak hükümetinden Biden’ın taleplerini reddetmesini istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.