AfrikaHaberler

Mali’nin kuzeyine askeri müdahale hazırlıkları sürüyor

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK), Mali’nin kuzeyine hakim olan silahlı gruplara karşı askeri müdahalede bulunulması için 20 Aralık tarihine kadar bir karar çıkartılmasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, ”BMGK’nın konu ile ilgili kararı yeni yıldan önce çıkartmasını arzu ediyoruz. Bu yeni karar tasarısı 10 ile 20 Aralık arasında oylanabilir” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği raporda, BM’ye Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği tarafından sunulan müdahale planı için, “Operasyon konusunda birliklere kimin öncülük edeceği, eğiteceği, takviye edeceği, donatacağı ve finanse edeceğine ilişkin temel sorular halen yanıtsız” demişti.

Askeri operasyondan önce geniş tabanlı bir siyasi uzlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Ban, kuzeydeki askeri müdahalenin iyi planlanmaması ve icra edilmemesi halinde halihazırda aşırı kırılgan olan insani durumu daha da kötüleştireceğine dikkati çekmişti.

Ban, uluslararası kaygıların karşılanması halinde BMGK’nın, ECOWAS ve Afrika Birliği’ne 1 seneliğine, bu iki örgütün önerdiği 3 bin 300 kişilik askeri birlikle kuzeydeki militanlara karşı “her türlü gerekli tedbiri alma” yetkisi verebileceğini kaydetmişti.

ECOWAS ve Afrika Birliği tarafından sunulan askeri müdahale planının önümüzdeki haftalarda BMGK’da değerlendirilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.