AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Malta: Kuşatma sözle değil icraatla kaldırılmalıdır

Gazze’yi ziyaret eden Malta Dışişleri Bakanı Tonio Borg beş yıldır kuşatma altında bulunan Gazze’de gördükleri karşısında şok olduğunu belirterek, insanlık dışı bu kuşatmanın artık kaldırılması gerektiğini söyledi.

Beyt Hanun sınır kapısından bugün (17 Aralık Cuma) Gazze’ye giriş yapan Borg, kuzeydeki atık su arıtma tesisiyle Gazze’deki balıkçıları ziyaret ettikten sonra Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecileri Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın merkezinde yaptığı basın toplantısında “Gazze üzerindeki bu kuşatmanın sözle değil icraatla kaldırılması gerekir” dedi.

Gazze’de durumun çok kötüye gittiğini müşahede ettiğini söyleyen Borg, Avrupa Birliğinin kuşatmayı kaldırmakla ilgili pratikte bir şeyler yapmakla yükümlü olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliğinin ülkesi gibi bazı icraatlara başlaması, Gazze sınır kapılarının açılması ve buradaki halkın geçim düzeyinin yükseltmesi için çaba göstermesi gerektiğine dikkat çekerek, Avrupa Birliği’nin Gazze’ye yönelik yapacağı olumlu bir politikanın ileride meyve vereceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.