DünyaHaberlerKuzey Amerika

Mantıklı diyalog iyi sonuçlara götürebilir

Cenevre toplantısı öncesi ABD’nin NPR radyosuna demeç veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, haklar, taahhütler ve dengeli bir ilişkinin sağlanması çerçevesinde mantıklı diyaloğun iyi sonuç verebileceğini belirtti.

Mutteki “karşı tarafın da böyle bir tutum içerisinde müzakerelere dahil olması gerekir. Belki de başarı anahtarı iki taraf arasındaki dengededir” dedi.

İran’ın Santrifüj sayısı konusundaki bir soruya Mutteki şu yanıtı verdi: “santrifüjlerin sayısı, daha önce İran Atom Enerjisi Kurumu’nun açıkladığı sayıdır. Bu konuda politikamız şeffaftır. Geçen iki yılda ülkeler ve kişiler tarafından tehdit edildik. ABD’nin önceki hükûmeti daima santrallerimizi tehdit ediyordu. Tabii yeni hükûmet bizi tehdit etmedi ancak geçen aylarda da en az 10 kez İsrailliler tarafından tehdit edildik. Gerçi İsrailliler, tehditlerini gerçekleştirdikleri zaman çok pişman olacaklarını biliyorlar. Ben asla Kom santralının askerî bir bölgede olması gerektiği üzerinde durmuyorum ancak kolayca korunacak bir bölgede olması gerektiğine inanıyorum.”
İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda duyulan kaygılar konusunda ise Dışişleri Bakanı “bazı sözler art niyetlidir. Tarafsız basının bu tür art niyetleri düzeltmesini ve gerçekleri olduğu gibi yansıtarak sorumluluklarını yerine getirmesini umuyorum. İran UAEK üyesidir ve UAEK’daki taahhütlerinin ötesinde bir çaba gösterdi. Kurum, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda 20’den fazla rapor yayınladı ve raporlarında İran’ın nükleer faaliyetlerinin silahlanmaya yönelik olmadığını açıkça ifade etti. Bu gerçeği ABD İstihbarat örgütleri de vurguluyorlar. İran İslam Cumhuriyetinin UAEK ile iş birliği sürüyor. Bu iş birliği yasalar ve vaatler çerçevesinde gerçekleşiyor” dedi.

Mutteki, taraflar arasında, denge sağlandığında mantıklı diyaloğun iyi sonuç verebileceğini, karşı tarafın da bu tutumla müzakereye dahil olması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.