HaberlerLatin Amerika

Manuel Zelaya sembolik olarak Honduras’a giriş yaptı

Honduras’ın devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya karadan sınırı geçerek ülkesine girdi. Ancak kısa süre sonra tekrar çıkmak zorunda kaldı.

Nikaragua sınırındaki zincirleri kaldırarak kendisini bekleyen taraftarlarıyla buluşan Zelaya’yı sınırda bulunan askerler engellemek istedi. Zelaya, sınırda telefonla ordu yetkililerini arayarak izin vermeleri ve silahları bırakmaları için iknaya çalıştı ve daha sonra çevresini saran medya ordusu eşliğinde ülkesinin topraklarına ilk adımını attı.

Ancak 30 dakika gibi bir süre ülkesinde kalan Zelaya yeniden Nikaragua’ya döndü. “Korkmuyorum ama çılgın da değilim” sözleriyle taraftarlarının bir zarar görmesini istemediği için tekrar dönen Zelaya “Yeniden geleceğim” dedi.

Geçici yönetim, yaşanabilecek gerginlik nedeniyle sınır bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, polis de güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Ordu ise, Zelaya’nın ülkeye girmesi durumunda ‘can güvenliğinin’ garanti edilemeyeceğini bildirmişti. Tüm bunlara rağmen Zelaya, Honduras’a adımını attı.

Aynı saatlerde Zelaya yanlıları bazı kentlerde sokağa döküldü. Sokağa çıkma yasağına rağmen Zelaya yanlıları sınırda toplanarak devrik başkana destek verdi.

Nikaragua-Honduras sınırında tam bir kargaşa yaşandı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Zelaya’nın Honduras’a girme girişiminin ‘düşüncesizce’ olduğunu belirtti ve tarafların birbirlerini tahrik edici adımlar atmaktan kaçınmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.