HaberlerKuzey AmerikaUzakdoğu

Mattis: Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar devam edecek

Amerika savunma bakanı James Mattis, Piyong Yang’ın Washington ile işbirliğinde bulunmasına rağmen, Kuzey Kore’ye yönelik ekonomik baskılar ve yaptırımların devam edeceğini ifade etti.

İrna’nın bildirdiğine göre Perşembe günü Güney Kore başkenti Seul’da muhabirlerin sorularını yanıtlayan Mattis, Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma konusunda Amerika’nın isteklerini yerine getirmemesi durumunda, yaptırımların azaltılması için bir zaruret söz konusu olmayacağını belirtti.

Mattis açıklamasının devamında şöyle dedi: Amerika’nın hedefi nükleer programlarından tamamıyla vazgeçmesi için Kuzey Kore’ye baskı uygulamaktır.

Mattis açıklamasının devamında Güney Kore’de Amerikan askerlerinin sayısında azalmanın söz konusu olmayacağını belirterek, 28 bin 500 Amerika’lı askerin Güney Kore’de kalmaya devam edeceğini sözlerine devam etti.

Mattis’in söz konusu açıklaması, Amerika başkanı Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jon Un ile görüşmesinde, Amerika’nın Güney Kore ile ortak askeri tatbikatının sonlandırılacağı ve Amerika’lı askerlerin Güney Kore’yi terkedeceği yönünde söz verdiği bir dönemde dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.