FilistinHaberlerOrtadoğu

Mavi Marmara gemisi İskenderun limanına ulaştı

Dört yıldan beri terör rejimi İsrail’in ambargosu altında büyük bir insanlık dramı yaşayan Gazze halkına yardım götüren Özgürlük Filosu’na yönelik işgal ordusunun vahşi baskınının en önemli tanığı Mavi Marmara gemisi, İskenderun Limanı’na vardı. 9 kişinin şehit olduğu gemide bulunan kurşun izleri o kanlı baskın gecesini hatırlattı.

Gazze’ye yardım götürdükleri sırada Siyonist işgal ordusunun kanlı baskını ve bu baskında hayatını kaybedenlerle dünya gündemine oturan Mavi Marmara gemisi, İskenderun Limanı’na girdi. Baskına uğrayan gemilerden Defne-Y ise dün gece İskenderun Limanı’na ulaşmıştı.

Mavi Marmara, “Ocean Ergün” isimli römorkörün eşliğinde sabah saatlerinde İskenderun Limanı’na gelirken, İsrail’in elinde bulunan üçüncü gemi Gazze’nin ise “Söndüren 7” römorkörü eşliğinde öğle saatlerinde İskenderun Limanı’nda olması bekleniyor.

İsrail’in Gazze yardım filosuna 31 Mayıs’ta düzenlediği operasyonda el konulan 3 Türk gemisinden ‘Defne-Y’, İskenderun’a ulaştı. Römorkör eşliğinde getirilen gemi 10 numaralı rıhtıma çekildi.

Türkiye saati ile önceki gün 17.30’da Hayfa Limanı’ndan hareket eden ‘Defne-Y’ isimli gemi ‘Doğançay 20’ römorkörü eşliğinde dün gece saat 23.30’da İskenderun Limanı’na geldi.

Sahil güvenlik botları gemi körfeze girdiği andan itibaren etrafında güvenlik önlemi aldı. Işıkları yanmayan gemi İskenderun Liman’ından hareket eden 2 römorkör yardımı ile 10 numaralı iskeleye çekildi.

Gemiler Pazartesi günü savcılık ve ilgili yetkililer tarafından incelenecek. Birleşmiş Milletler heyeti de incelemelerde bulunacak. Sigorta ve eksper firmaları da gemide hasar tespiti yapacak. İnceleme ve araştırmalar bitinceye kadar gemiye görevlilerin dışında hiç kimsenin alınmayacağı öğrenildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.