FilistinHaberlerOrtadoğu

Mazlum Gazze halkı bayramda da sevinemiyor

Göstermelik bir şekilde ve göz boyama amacıyla kuşatmanın çok az yumuşatılması Gazze’de hayat şartlarını değiştirmedi. Siyonist katiller ve onlarla işbirliği içindeki siyasi güçler ambargoyu uygulamaya devam ediyorlar. Dolayısıyla Ramazan ayını kuşatma altında ve çeşitli zorluk içinde geçiren Gazze ahalisi bayrama da yine kuşatma altında girdi. Bu yüzden sevinebileceği, gerçek anlamda bir bayram sevinci yaşayabileceği huzurlu ve mutlu bir bayram geçiremiyor.

Siyonist katil bayram seyran tanımadan saldırılarını sürdürüyor. O yüzden Gazze halkı her şeyden önce bayramda da güven içinde değil. Her an evinin çatısına bir roket atılabileceği endişesi ve korkusu içinde bayram geçiriyor. Siyonist katil de saldırı tehdidinin her an canlı tutulmasını sağlama amacıyla Filistin’de bayramın kutlanacağı günün arefesinde akşam saatlerinde bölgenin güneyinde iki ayrı mıntıkaya beş hava saldırısı gerçekleştirdi.

Gazzeliler bayram münasebetiyle sadece Gazze’de her taraftan kuşatma altına alınan akraba ve dostlarını ziyaret edebiliyorlar. Oysa Filistin’in çok ötelerinde yaşamaya mahkûm edilenleri bir yana koysak bile Gazzelilerin birçoğunun Filistin’in içinde Batı Yaka’da, Kudüs’te, 1948’de işgal edilmiş bölgede veya Rafah’ın Mısır tarafında kalan kısmında ve diğer Mısır topraklarında çok sayıda akrabaları, dostları tanıdıkları var. Onların hepsine karşı önlerine kapılar kapalı ve hiçbirini ziyaret etme imkânları yok.

Bayramlarda sevinememek, eşle dostla huzur ve sevinç içinde mutlu bir bayram geçirememek Gazze halkının içindeki yaranın daha da kanamasına, ızdırabın daha da artmasına sebep oluyor. İşte bu durum onların siyonist katillere, işgalcilere ve kuşatmacılara yahut onlarla işbirliği içindeki yerli güçlere karşı kin ve nefretlerinin daha da artmasına sebep oluyor. Bu şartlar altında birilerinin kalkıp da siyonist katillerle masaya oturarak “barış” yapabileceği iddiasında bulunmaları, Filistin davasını satarak siyonist katillerin imajlarını iyileştirmeye çalışmaları onların yaralarını derinleştiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.