ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

Mazlum Yemen, Irak Ve Suriye Halklarının Katili Suudi Arabistan Veliaht Prensi İngiltere’de Protesto Edildi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İngiliz Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşmesinin ardından, İngiltere Başbakanı May ile bir araya geldi. Prense Selman, Başbakanlık ofisi önünde toplanan göstericiler tarafından protesto edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İngiltere Başbakanlık ofisi önünde protesto edildi.

Savaşı Durdur Koalisyonu, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşen bin Selman’ı protesto etti.

Başbakanlık ofisi “10 Numara”nın bulunduğu Downing Street önünde toplanan göstericiler, bin Selman ve Suudi Arabistan’ın Yemen’deki askeri harekatı karşıtı pankart ve dövizler açtı.

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen gösteride, Suudi prens aleyhine sloganlar atıldı.

“Ellerini Yemen’den çek”, “Katiller Londra’ya hoş gelmedi” ve “Bin Selman savaş suçlusudur” yazılı dövizler taşıyan göstericiler, İngiltere’nin Suudi Arabistan’a silah satışını durdurması için çağrıda bulundu.

Gösteride konuşan İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisinin milletvekili Chris Williamson, sadece bölgedeki askeri harekatlarıyla değil, ülke içindeki uygulamalarıyla da insan hakları ihlallerine imza attığını söyledi.

“Erkekler ve çocuklar halk önünde infaz ediliyor.” diyen Williamson, bin Selman’ın İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’den gördüğü ağırlamayı eleştirdi.

Savaşı Durdur Koalisyonu’nun kurucularından Lindsey German da bin Selman’ın İngiltere ziyaretini eleştirerek, şöyle sordu:

Yemen’deki bombalamaların ve insan hakları ihlallerinin sorumlusunun bin Selman olduğunu belirten German, Suudi prensin, kırmızı halıyla karşılanmasını eleştirdi.

Başa dön tuşu
Kapalı