AsyaHaberler

McChrystal görevden alındı, Petraeus yeni işgal komutanı oldu

Afganistan komutanı General Mcchrystal’i görevden alan Obama, Mcchrystal’in dergideki yorumları Amerikan ordusunun sivil kontrolünü zayıflattığını söyledi

ABD Başkanı Barack Obama, Rolling Stone dergisinde yönetimini hedef alan açıklamaları nedeniyle gödevden aldığı ABD’nin Afganistan komutanı General Stanley McChrystal’in dergideki yorumlarının Amerikan ordusunun sivil kontrolünü zayıflattığını söyledi.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Obama, McChrystal’in istifasını hayli üzüntü verici, ancak doğru bir adım olduğunu kaydetti.

Kişisel hakaret gerekçesiyle McChrystal’i görevden almadığın bildiren Obama, Afganistan komutanın davranışının bir generalde bulunması gereken kriterlere uygun düşmediğini vurguladı.

Afganistan konusundaki ekibine çalışmalarında birlik çağrısı yapan Obama, McChrystal’in yerine General David Petreaus’un getirilmesiyle ilgili olarak da “bu bir strateji değişikliği değil, adam değişikliği” yorumunda bulundu.

Obama, McChrystal’in istifasının ulusal güvenlik için doğru bir karar oluğunu kaydederek, Afganistan’ın “birleşik bir gayret beklediğini, komutanlıktaki bir değişimin hayati önemde olduğunu” kaydetti.

Obama, savaş politikasıyla ilgili tartışmayı hoşgörebileceğini, ancak bölünmeyi hoşgörmeyeceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.