FilistinHaberlerOrtadoğu

Mebhuh suikastinde Dahlan’ın parmağı var

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Muhammed Nezzal, Fetih’in darbeci kanadının lideri Muhammed Dahlan’ı geçen ay Dubai’de Kassam komutanı Mahmud Mebhuh’a karşı yapılan suikasta karışmakla suçladı.

Muhammed Nezzal aljazeera.net’e dün (18 Şubat Perşembe) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Mebhuh suikastına karışan Mossad’ın 11 kişilik timinden ikisi Filistinlidir. Bunlardan Ahmed Hasaneyn, Filistin istihbaratının eski üyesidir. Diğeri ise daha önce Filistin Koruyucu Güvenlik biriminde subay olarak çalışıyordu. Her ikisi de Dubai’de Muhammed Dahlan’a ait bir emlak şirketinde çalışıyordu.”

Bu iki subayın daha önce Gazze’de görev yaptıklarını, fakat 2006 yılında Hamas’ın Gazze’de yönetimi ele geçirmesinin ardından buradan kaçarak Dubai’ye geçip Dahlan’a ait bu şirkette çalışmaya başladıklarını söyleyen Nezzal, “Bu iki şahıs Mossad’ın suikast timinin üyelerindendir. Her ikisi de Dubai polisinin ifade ettiği gibi burada tim lideriyle de görüşmüşlerdir” dedi.

Dahlan’ın, Mossad’ın Filistinli ajanlarının salıverilmesi için girişimlerinden üzüntü duyduklarını da belirten Nezzal, Birleşik Arap Emirlikleri’nin onun bu talebini reddettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.